Тема: Виготовлення рухомої моделі аеромобіля із пластику
Автор: Бедь Ігор Омелянович, керівник автомодельного гуртка
Мета:
Навчальна: познайомити учнів з складовими частинами машини, їх взаємодією для забезпечення руху; вчити використовувати у своїй роботі різні матеріали та інструменти, за графічним зображенням деталей виготовляти частини моделі.
Розвиваюча: розвивати творчу ініціативу, конструкторські навички, самостійність, фантазію та винахідливість, збагачувати трудовий досвід учнів.
Виховна: виховувати кмітливість, старанність, акуратність при виконанні роботи, естетичні почуття та екологічну свідомість.
Прилади та інструменти: пластикові пляшки, корки, лінійка, ножиці, шило, м’який дріт, дерев’яні палички, гумові кільця, клей.
Тип заняття: комбінований
Хід заняття
I. Організаційна частина
1. Привітання.
2. Підготовка гуртківців до заняття.
3. Упорядкування робочого місця.
II. Оголошення теми і мети заняття
Діти, сьогодні на занятті ми будемо виготовляти рухому модель аеромобіля, використовуючи всім відомі пластикові пляшки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Тисячі тон побутових відходів щорічно забруднюють навколишнє середовище. Це стає глобальною проблемою людства.
Як ви думаєте: Чи мають право використані пластикові вироби на друге життя?
Керівник гуртка прислухається до думок гуртківців та їх пропозицій.
Всі діти люблять іграшкові автомобілі. На вашу думку, чи можливо зробити автомобіль з … пластикової пляшки?
Давайте спробуємо.
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення нового матеріалу
Сьогодні важко знайти людину, яка б не знала, що таке автомобіль. У давні часи на подолання великих відстаней використовували дуже багато часу.
При створенні автомобілів використовувалось багато різних типів двигунів. Головне призначення двигуна – забезпечення руху автомобіля.
Юний конструктор повинен добре знати властивості різних матеріалів, з яких доводиться щось виготовляти. Найпоширенішими матеріалами, які використовують при виготовленні простих іграшок є папір, картон, фанера, пластик. Коротко зупинимось на властивостях пластику, з якого будемо виготовляти рухомі іграшки. Пластик є продуктом хімічної промисловості, який використовується в багатьох галузях народного господарства. Головні його властивості: довговічність та легкість зміни форми. Пластик зручно і легко можна різати ножем і ножицями. З’єднуючи окремі частини деталей клеєм одержуємо потрібну модель. Пластик також можна фарбувати. Для цього використовують різноманітні фарби.
Виготовлення аеромобіля з пластикової пляшки
Для виготовлення аеромобіля нам потрібні: 2 пластикові пляшки, місткістю 0,5 та 1,5 л, 6 корків до них, 3 дерев’яні палички та 4 гумові кільця.
При роботі з ножем, ножицями та клеючим пістолетом обов’язково потрібно дотримуватись правил техніки безпеки.
На пляшці, місткістю 0,5 л за допомогою маркера малюємо прямокутник, відступивши від нижнього краю 5 см. Користуючись ножем та ножицями, вирізуємо його. За допомогою шила робимо 4 отвори з протилежного боку. Просуваємо через них дерев’яні палички та вимірюємо осі для коліс. У 4 корках вимірюємо діаметр і в центрі робимо отвори також шилом. Це будуть майбутні колеса. Натягуємо спочатку 1 корок на дерев’яну вісь, вставляємо її у відповідні отвори в пляшці, після цього встановлюємо наступний корок. Такі дії виконуємо для передньої та задньої осі. Корки кріпляться до осі за допомогою клею чого пістолета. Отвори у пляшці повинні бути такими, щоб вісь із колесами вільно оберталися.
Для виготовлення пропелера використаємо наступну пляшку, місткістю 1,5 л. Обрізуємо у ній верхній конус так, щоб утворилась лійка. Тепер прорізуємо у ній радіуси до основи, залишаючи при цьому саму основу і ту частину, в яку вкручується корок. В центрі корка також робимо отвір для вставляння дерев’яної палички. Вставляємо паличку в готовий отвір корка. З протилежного кінця палички закріплюємо гумові кільця в попередньо зробленому надрізі за допомогою капронової нитки. Натягуємо гумове кільце і за допомогою корка закріплюємо в шийці пляшки.
При закручуванні гумового кільця та його наступному відпусканні виникає обертальний рух пропелера. Цей рух пропелера забезпечує поступальний рух автомобіля.







V. Аналіз робіт гуртківців
А зараз покажемо, які у нас вийшли гарні рухомі автомобілі. Якщо чийсь автомобіль не рухається, давайте проаналізуємо: чому?
Не бійтесь помилятись. Часто помилки стимулюють до розвитку особистості та відкривають нові горизонти. Багатьом вченим не все давалось з першого разу.
VI. Підсумки заняття:
— Що нового ви дізнались?
— Які інструменти нам для цього знадобилися?
— Що найбільше сподобалося?
— Які нові ідеї у вас виникли і як їх можна реалізувати?
VII. Прибирання робочих місць